Miejsc w których są toalety dla ogółu jest coraz większa ilość. Są to restauracje, kina, dyskoteki, kluby, teatry, stacje paliw (gdzie jeszcze w ostatniej dekadzie toaleta wcale nie była standardem).

Coraz wyższa jakość infrastruktury publicznej w Polsce nie omija również sanitariatów ogólnodostępnych. Naturalnie i w tej dziedzinie jak niemalże w każdej dziedzinie są różne standardy. Jednakże jeżeli chodzi o standard higieny w tego typu miejscach, w porównaniu do chociażby lat 80-tych 20-go stulecia stan zmienił się zdecydowanie na korzyść. Wpływ ma na to przede wszystkim konkurencja na rynku i też to że prywatna właściciele dbają o swoją własność a to co pozostało publiczne jest poddane publicznej ocenie.

Poziom higieny danej toalety publicznej zależy nade wszystko od wagi jaką do zachowania czystości przywiązuje właściciel tego konkretnego miejsca. Ubikacja nieestetyczna może skutecznie odwieść klientów do kolejnych odwiedzin i po prostu niedobrze świadczy o gospodarzu.

W miejscach publicznych można spotkać często sanitariaty na bardzo wysokim poziomie, i to zarówno pod względem czystości, wyposażenia jak i całego wystroju.

WC w miejscach publicznych, takich jak chociażby stacje benzynowe, kina, galerie handlowe są bardzo często eksploatowane bardzo intensywnie, więc służby odpowiedzialne za zachowanie higieny powinny każdego dnia doprowadzać te pomieszczenia do porządku. Niedbalstwo jednego dnia widać w takim miejscu bardzo wyraźnie.

Schematyczne wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak umywalki, muszle klozetowe, pisuary, podajniki ręczników, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różnorakie standardy wyposażenia sanitariatów na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to bardzo praktyczne urządzenie pozwalające na higieniczne wysuszenie rąk. Suszenie polega na działaniu odpowiednio mocnego nurtu ciepłego powietrza. Włączenie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – należy ustawić ręce w odpowiednim miejscu. Zdarzają się również włączniki na guzik. Modeli suszarek do rąk jest bardzo dużo, większość funkcjonuje jednakże w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Spotkać można również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na ręce z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości rodzajów urządzeń nabyć można suszarki z nieco gorszych budulców, często plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów trwalszych przykładowo z obudową metalową.

suszarki do rąk metalowe